Artykuły prasowe

 • Radiowcy o strażakach

  • Informacyjna Agencja Radiowa - Kraj 30 Sty 2013, 14:00

   0.01.2013 (IAR) - Trzeba pokazywać pracę i życie ludzi, którzy są bohaterami - uważa Agnieszka Czyżewska z Radia Lublin, laureatka konkursu „Strażacy ochotnicy - nie tylko gaszą 2012”.
   Reportaż „Strażackie drzewo rodziny Drążkiewiczów” Agnieszki Czyżewskiej opowiada o trzypokoleniowej strażackiej rodzinie. Autorka w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową zdradza, że całe życie bohaterów jej reportażu związane jest z pożarnictwem. Najmłodsza, dwuletnia Julia już należy do ochotniczej straży pożarnej. Podobnie jest z jej rodzicami i dziadkami. Zdaniem autorki reportażu, dziennikarze powinni pokazywać życie „bohaterów codzienności”, którzy pomagają innym ludziom.
   Arkadiusz Małecki, jeden z bohaterów reportażu Agnieszki Czyżewskiej cieszy się, że dziennikarka pokazała codzienne życie członków ochotniczej straży pożarnej. Rozmówca Informacyjnej Agencji Radiowej zaznaczył, że działalność strażaków nie polega tylko na gaszeniu pożarów. Organizują oni społeczne życie w małych miejscowościach.
   Jurorzy docenili także reportaże: „Podkarpackie krajobrazy” Jolanty Danak i Ewy Niedziałek-Szeligi z Polskiego Radia Rzeszów, „Strażaczki z Oblas” Moniki Hemperek z Polskiego Radia Lublin, „Dar serca, dar życia z Jana Stępnia z Polskiego Radia Kraków, „Łza nie ugasi pożaru” Ewy Szkurłat z Polskiego Radia Kraków, „Biec by pomóc” Renaty Pacholczyk z Polskiego Radia Koszalin, „Ósmego dnia Pan Bóg stworzył strażaka” Dominika Sowy z Polskiego Radia Gdańsk. W konkursie fotograficznym „Nasza straż pożarna” w kategorii do 15 roku życia zwyciężył Dominik Grodecki z Tarnowa, a w kategorii powyżej 15. roku życia wygrał Michał Adamowicz z Nowego Targu.
   Wręczenie nagród XV Ogólnopolskim Konkursie Radiowym „Strażacy Ochotnicy - nie tylko gaszą 2012” oraz XVII Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym „Nasza Straż Pożarna” zostały wręczone w Centralnej Bibliotece Rolniczej w Warszawie. Konkursy zorganizował Zarząd Główny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych oraz Polskie Radio.
   Informacyjna Agencja Radiowa - Karol Tokarczyk/jj/Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)

 • XV Ogólnopolski Konkurs Radiowy pt. 'Strażacy ochotnicy nie tylko gaszą – 2012 został rozstrzygnięty!'

  • (2013-01-31 08:44)

   W czasie finałowej gali, która odbyła się 30 stycznia w Centralnej Bibliotece Rolniczej w Warszawie, uhonorowano dziennikarzy radiowych z całej Polski. Jury w składzie: redaktor Teresa Martyka, Teresa Tiszbierek – wiceprezes ZG ZOSP RP, Regina Rokita oraz redaktor Dariusz Kwiatkowski przesłuchało i oceniło łącznie 38 reportaży i audycji nadesłanych z 12 Rozgłośni Regionalnych i Redakcji Publicystyki Programu I Polskiego Radia SA.
   Najlepszy okazał się reportaż „Strażackie drzewo rodziny Drążkiewiczów”. Jego autorka, Agnieszka Czyżewska z rozgłośni PR Lublin, otrzymała pierwszą nagrodę prezesa ZG ZOSP RP. Przedstawia on wielopokoleniową rodzinę Drążkiewiczów z Ochotniczej Straży Pożarnej Kurów w powiecie puławskim (woj. lubelskie), w której z pokolenia na pokolenie przenoszona jest tradycja strażackiej służby. Drugą nagrodę przyznano Jolancie Danak i Ewie Niedziałek-Szelidze z PR Rzeszów za reportaż „Podkarpackie krajobrazy”, trzecią – Ewie Makulec z PR Częstochowa za pracę „Połączyła nas służba człowiekowi”.
   Przyznane zostały także nagrody specjalne: ministra spraw wewnętrznych, ministra rolnictwa i rozwoju wsi, dyrektora generalnego Lasów Państwowych, prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, dyrektora Zarządu Wykonawczego Związku OSP RP woj. pomorskiego i wyróżnienia. Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej nagrodził Ewę Makulec z PR Częstochowa za reportaż „Ochotnicza Straż Pożarna na 20-lecie Państwowej Straży Pożarnej”.
   Podczas uroczystości podsumowano również Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny „Nasza Straż Pożarna”, organizowany już od siedemnastu lat przez Związek OSP RP wraz z SA PSP w Krakowie i Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Pożarnictwa Oddział Małopolski. Pierwszą nagrodę w kategorii II (powyżej 15 lat) otrzymał Michał Adamowski z Nowego Targu, a drugą i trzecią – Paweł Jaskółka z Lotynia. W kategorii I (do lat 15) zwyciężył Dominik Grodecki z Tarnowa.
   Pozostaje mieć tylko nadzieję, że straż pożarna – i ochotnicza, i zawodowa – będzie niewyczerpanym źródłem inspiracji dla radiowców i miłośników fotografowania. A sponsorzy nagród okażą się równie hojni w kolejnych edycjach obu konkursów.
   Elżbieta Przyłuska, „Przegląd Pożarniczy”

 • Dziennikarki Radia Lublin w finale konkursu 'Strażacy ochotnicy - nie tylko gaszą'

  • Dziennikarki Radia Lublin znowu w finale Ogólnopolskiego Konkursu Radiowego 'Strażacy ochotnicy nie tylko gaszą'.

   Specjalną nagrodę za całokształt pracy otrzymał także Adam Tomanek. Uroczysta gala odbyła się w Centralnej Bibliotece Rolniczej w Warszawie.
   Poniżej lista dokladnych nazw nagród, które otrzymali dziennikarze naszej rozglośni w XV konkursie ''Strazacy ochotnicy nie tylko gaszą'' w kolejności ich przyznawania:
   1.Agnieszka Czyżewska Jacquemet Nagroda Główna Prezesa Zarządu Związku Ochotniczych Straży Pożarnych za reportaż o trzypokoleniowej rodzinie strażackiej Drązkiewiczów z Kurowa.
   2.Monika Hemperek Nagroda Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji za reportaż o żeńskiej druzynie strażackiej z Oblasów koło Janowca
   3.Adam Tomanek (fot.) Złoty Chełm i Nagroda Specjalna Prezesa Zarządu Fundacji 'Edukacja i Technika Pożarnicza' za całokształt pracy.
   4. Czesława Borowik Nagroda - Wyróżnienie Prezesa Zarządu Związku Ochotniczych Straży Pożarnych za reportaż o dziecięcej drużynie pożarniczej z miejscowości Jezioro.
   Już od 16 lat Zarząd Główny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP wspólnie z Polskim Radiem S.A organizują Ogólnopolskie Konkursy Radiowe 'Strażacy ochotnicy- nie tylko gaszą'. Myślą przewodnią konkursu jest prezentacja różnych aspektów działalności 700-tysięcznej rzeszy strażaków ochotników - nie tylko wtedy gdy gaszą pożary i ratują życie ludzkie, ale także wówczas gdy oddają krew i ludzki szpik, gdy organizują społeczności lokalne, propagują kulturę i oświatę na wsi oraz podtrzymują tradycję i historię.
   CP / TSpi
   Na zdjęciu od lewej: Monika Hemperek, Agnieszka Czyżewska-Jacquemet i Czesława Borowik /archiwum/

OSP KURÓW